Trackové lišty sú moderným a praktickým systémom osvetlenia, ktorý umožňuje rýchlu a jednoduchú inštaláciu, flexibilitu v umiestnení svietidiel a možnosť ich ľahkého prispôsobenia podľa aktuálnej potreby. Trackové lišty sa skladajú z jednej alebo viacerých líšt, ktoré sú pospájané spojkami rovnými, v tvare T alebo L. Na týchto lištách sa potom umiestňujú svietidlá, ktoré sa dajú posúvať a pridávať alebo odoberať podľa aktuálnej potreby.

Trackové lišty sú vhodné pre rôzne typy miestností, od domácej kancelárie až po komerčné priestory, ako napríklad obchody, reštaurácie alebo kancelárie. V obytných priestoroch môžu byť použité na osvetlenie chodby, kuchyne alebo šatníka. V komerčných priestoroch sa trackové lišty často používajú na osvetlenie výkladov, kancelárií alebo na vystavovanie produktov. V týchto prípadoch sa často lišty vešajú na závesné lanká.


Jedným z najväčších benefitov trackových lišt je ich flexibilita. Svietidlá na trackových lištách možno ľahko posúvať, pridávať či odoberať podľa potreby. To umožňuje rôznorodé použitie svietidiel na trackových lištách v rôznych situáciách. Trackové lišty sa používajú s LED svietidlami, ktoré sú energeticky úsporné a majú dlhú životnosť. Tieto svietidlá sú k dispozícii v rôznych farebných teplotách, takže si môžete vybrať, aký druh svetla by najlepšie vyhovoval vašim potrebám. Okrem toho svietidlá na trackových lištách sú ľahko nahraditeľné.

K lištám sa dá pripojiť aj akékoľvek svietidlo na žiarovky, ktoré nebolo vyrobené priamo na trackový systém. Stačí vymeniť rozetu za adapter, ktorým sa svietidlo pripojí do lišty 1-fázovej alebo 3-fázovej.

Existujú rôzne typy trackových líšt:

·        1-fázová, v ktorej vám svietia všetky svietidlá spolu. Stačí 3-žilový prívodný kábel na 230VAC.

·         3-fázová, v ktorej si viete svietidlá zadeliť do troch okruhov a tak si zapínať svetlá iba v jednom okruhu, dvoch alebo troch okruhoch spolu či samostatne. Potrebný je 5-žilový prívodný kábel na 230VAC

·         Magnetická, v ktorej držia svietidlá na magnet, takže sa s nimi ľahko manipuluje. Avšak napájanie je cez zdroj na 48VDC. Systém pracuje na nízkom napätí, čo je výhodou z hľadiska bezpečnosti. Netreba zabúdať, že potrebujete niekde umiestniť zdroj, aby k nemu bol v prípade servisu prístup. Ideálne je mať znížené sadrokartónové stropy.

Podľa spôsobu inštalácie poznáme lišty zapustené do sadrokartónu alebo prisadené priamo na strop alebo stenu. Zapustené trackové lišty inštalované priamo do stropu alebo steny umožňujú dosiahnuť minimalistický a diskrétny dizajn často používaný v moderných interiéroch. Okrem zapustených a prisadených trackových líšt existujú aj visiace trackové lišty. Každý typ lišty má svoje výhody a nevýhody a voľba závisí od požiadaviek konkrétneho projektu.


Radi vám poradíme s výberom lišty, komponentov a svietidiel. Stačí nám napísať, zavolať alebo prísť do predajne, kde máme vystavené lišty a svietidlá.

Neváhajte nás kontaktovať.