HVIEZDNE NEBO je osvetlenie, ktoré zaručene budete mať iba Vy, pretože sa robí na mieru a množstvo svetelných bodov umiestnených úmyselne do daných tvarov alebo abstraktne bez predlohy. Každé nebo je teda úplným originálom.

Inštalácia pozostáva z montáže sadrokartónu (OSB, MDF, DTD dosiek...), inštalácie optických vlákien a LED projektorov s ovládaním a následné vymaľovanie.


Používajú sa  optické vlákna (vedúce len svetlo nie prúd), ktoré sú nasvietené spolu z jedného bodu, a ten  je schovaný.  Svietiaci bod nemôžete poškodiť, ani Vás nemôže potriasť.   

Hviezdne nebo môže mať trblietavý efekt (hviezdna obloha), staticky svietiť, alebo aj animačný efekt (meniace sa obrazce, posun bodov…).

Hviezdne nebo je možné dotvoriť pomocou kryštálov a kryštálových bodových svietidiel. Ako ambientné osvetlenie môže slúžiť nepriame osvetlenie po obvode miestnosti.

Sady z optických vlákien slúžia na dekoratívne osvetlenie interiérov. Odlišujú sa podľa počtu vlákien obsiahnutých v sade, veľkosti plochy určenej na aplikáciu hviezdneho neba a farby vyžarovaného svetla.


Sadu hviezdneho neba si môžete kúpiť v našom eshope.  Tvorí  ju LED projektor, diaľkový ovládač, optické vlákna.

Montážnu sadu dopĺňa tavná pištoľ s tyčinkami, sada vrtákov a návod na použitie. Hviezdne nebo môže byť biele, alebo je možné využiť efektové alebo stmievacie koleso.

Vhodné do menších priestorov, na montáž do SDK, dreva, plastu, látky a pod.


TIP: Efektné  výsledky  je  možné  docieliť  kombináciou CW (WW) projektora s RGB projektorom, kde odporúčame napojiť 70% optických vlákien do CW (WW) projektora a 30% optických vlákien do RGB projektora. Stačí si zakúpiť jeden RGB set a k nemu jeden samostatný CW (WW) projektor.


Inštaláciu zvládne aj amatér, ale ak by ste mali záujem o realizáciu odborníkom,  naši technici majú už veľa hviezdnych nebies za sebou.

Radi vám pripravia cenovú ponuku na mieru, neváhajte nás kontaktovať.Aký je postup montáže?

1) Do stropu na vyznačené miesta vyvŕtať dierky priloženými vrtáčikmi podľa priemeru optického vlákna.

2) Zvoliť si miesto pre umiestnenie projektora tak, aby bol ľahko prístupný a servisovateľný (servisný otvor, okraj stropného panelu, a pod.).

3) Napichať optické vlákna do vyvŕtaných dierok, pričom zo spodnej strany nechať vlákna trčať 5-10cm, aby sa pri ich ďalšej manipulácii vlákna nevyvliekli z dierky.

4) Optické vlákna prilepíme z vrchnej strany priloženým lepidlom , pričom zalejeme vlákno dookola pri jeho vstupe do dierky. Odporúča sa vlákno povytiahnuť asi 1cm a dať ho späť, aby sa lepidlo dostalo i do dierky. Je nutné počkať približne 24 hod. pri izbovej teplote, kým zaschne lepidlo.

5) Vlákna odporúčame postupne spájať do prameňov pomocou viazacích pások, až kým vznikne jeden trs zo všetkých optických vlákien.

6) Koniec trsu vlákien navliecť do samostatnej priechodky. V nej zastrihnúť na jednotnú dĺžku, pomocou horúceho nožíka a následne obrúsiť brúsnym papierom do hladka, aby bol zabezpečený kvalitný prenos svetla do optických vlákien.

7) Orezaný koniec optických vlákien vložíme spolu s priechodkou do projektoru.

8) Pripojiť elektroinštaláciu a projektor k napájaciemu zdroju. Schéma zapojenia a bezpečnostné pokyny sú v návode na použitie pre optický projektor OP1.

9) Skrátiť optické vlákna zo spodnej strany na dĺžku 2-3mm. Odporúčame nožničky,  klieštiky...

10) Vymaľovať strop pomocou hustého valca, pričom príliš netlačiť ,aby sa nepolámali konce vlákien. Počkať, kým vyschne náter.

11) Po vymaľovaní stropu ostrihať konce optických vlákien cca. na 1mm.


Ako vybrať optimálny počet vlákien?

Počet vlákien je možné vybrať podľa približného rozmeru plochy, kde chcete inštalovať optické vlákna. Samozrejme je to odporúčané množstvo pri optimálnej hustote uloženia a nie je žiadnou chybou použiť menej prípadne viac vlákien.

V pripravených setoch sú už pripravené vhodné dĺžky na odporúčané rozmery plochy. Pokiaľ ste chceli na príliš veľkú plochu rozmiestniť menej optických vlákien je potrebné si kúpiť zvlášť optické vlákna a nastrihať si ich podľa potreby.

Pri použití kryštálových koncoviek je štandard 25 bodov na meter štvorcový. Ak optické vlákna nemajú koncovky, tak optimálny počet vlákien na ploche: 

2 x 1m     = 200 až 300 vlákien

3 x 1.5m  = 400 až 700 vlákien

5 x 3m     = 800 až 1000 vlákien